Łożysko pompy wodnej lub dowolny rodzaj łożyska ma żywotność. A jeśli spojrzysz na zdemontowany sprzęt, przekonasz się, że łożyska nie mają żadnych części, które faktycznie się zużywają lub wymagają wymiany. Jednak w pewnym momencie może być konieczna jego wymiana. Aby lepiej to zrozumieć, ważne jest, aby zrozumieć, że żywotność łożyska zależy od zmęczenia, jakie może wytrzymać łożysko. Mierzy się to w godzinach, a nawet latach.

Zmęczenie łożyska odnosi się do naprężeń i cykli, na które narażone są łożyska. Kulki znajdujące się w łożyskach przenoszą napięcie spowodowane przez przenoszone przez nie obciążenie. Z czasem stres ten prowadzi do zmęczenia części metalowych. Idealnie pompa pracuje w tak zwanym punkcie najlepszej wydajności lub BEP. Tutaj łożysko przenosi obciążenia, które obejmują ciężar obracającego się zespołu, obciążenie wynikające z pasowania wtłaczanego na wale i napięcie wstępne łożyska określone przez producenta. Mogą one jednak zostać przeciążone z różnych przyczyn, w tym z powodu wygiętych wałków, niezrównoważonych elementów obrotowych, nieprawidłowego pasowania wtłaczanego, niewspółosiowości między pompą a sterownikiem, rozszerzalności cieplnej, pracy pompy poza BEP i wibracji.

Łożysko może się nagrzewać, gdy jest przeciążone, co ostatecznie prowadzi do awarii. Ciepło wpływa również na smary, zmniejszając ich lepkość i ułatwiając tworzenie się resztek farby. Łożyska mogą się również nagrzewać z wielu innych powodów, w tym z niewłaściwego poziomu oleju, nadmiernego smarowania, utraty płynu barierowego między uszczelnieniami i uszkodzenia płaszcza chłodzącego. W większości przypadków uszkodzenie łożyska jest spowodowane zanieczyszczeniem smarowania wilgocią i ciałami obcymi.

Wilgoć może wynikać z częściowego wycieku, zasysania i wilgoci z trzustki uszczelniającej. Gdy tylko wilgoć wniknie, może dojść do wżerów i emulsji wodnej i olejowej. Z drugiej strony ciała stałe mogą dostać się do smarowania i ostatecznie do łożyska z różnych powodów. Czasami metalowy koszyk zużywa się lub cząstki ścierne wychodzą z obudowy łożyska. Niektóre smary zawierają cząstki stałe przed ich użyciem. Cząsteczki z powietrza mogą również dostać się do uszczelnień.

Wreszcie cząsteczki z uszczelek wargowych i wargowych mogą się przenikać. Jeśli stale je wymieniasz i napinacz, możesz zainwestować w wysokiej jakości łożyska i trzymać z dala od nich zarówno wilgoć, jak i ciała obce, aby zaoszczędzić czas, wysiłek i pieniądze.