Rozwój motoryzacji jest przede wszystkim uwarunkowany względami ekonomicznymi. Jak wiadomo to od tego, czy samochód będzie atrakcyjny dla klienta zależy czy się sprzeda.

Dlatego też obecnie w samochodach zarówno osobowych jak również w samochodach ciężarowych stosowane są nowoczesne technologie, które pozwalają obecnie samochodom na rzeczy, które pierwotnym konstruktorom nawet się nie śniły. Przykładem może być tutaj chociażby autopilot samochodowy. Jest to wynalazek obecnie niepopularny, jednak z czasem prędzej czy później zdobędzie odpowiednią popularność.

Przede wszystkim technologia ta podobnie jak w przypadku samolotu jest stosowana przede wszystkim w celu uczynienia prowadzenia samochodu przyjemniejszym. To jednak nie wszystko, w dzisiejszych czasach z nowinek technicznych wykorzystuje się przede wszystkim różnego rodzaju czujniki parkowania czy też samodzielne układy parkujące. Technologia jest ściśle powiązana z samochodami, natomiast koncerny wydają miliony dolarów, aby taką technologię po prostu zdobyć.